Jaki kupić samochód i nie przepłacać za OC

Kupując samochód niezależnie od tego czy jest to samochód nowy z salonu, czy używany, musimy rozważyć kilka kwestii dotyczących nowego nabytku. Nasz zakup musi być przemyślny ponieważ chcemy kupić samochód, który nie zawiedzie nas w kluczowych momentach oraz koszty eksploatacji nie pochłoną reszty naszych oszczędności.

Dokonując wyboru samochodu zazwyczaj stosujemy kila kryteriów. Nie tylko ważna jest cena, model i marka oraz moc silnika i posiadane wyposażenie. Kierowcy, którzy chcą się cieszyć samochodem przez kilka bądź kilkanaście kolejnych lat zwraca uwagę także na późniejsze koszty eksploatacji. Ważne jest by samochód był mało awaryjny a w przypadku naprawy żeby części zamienne były łatwo dostępne oraz żeby nasz pojazd potrafili naprawić w praktycznie każdym serwisie. Istotne jest także spalanie ponieważ są to koszty, które ponosimy najczęściej. Bak samochodu ma określoną pojemność a to na ile benzyny nam starczy zależy od tego z jaką wersję silnikową wybierzemy. Te wszystkie wymienione czynniki mają wpływ na wysokość ubezpieczenia OC. Tą obowiązkową polisę musimy wykupić rejestrując samochód a następnie co roku odświeżać, tą którą posiadamy lub szukać nowej tańszej oferty.

Przede wszystkim wiek i doświadczenie

To ile posiadamy prawo jazdy oraz jak długo poruszamy się po naszych drogach bez spowodowania żadnej kolizji ma odzwierciedlenie w cenach polis. Za każdy rok bezszkodowej jazdy naliczane są sam zniżki wyrażane w procentach. Najwyższe zniżki sięgają nawet 70% ceny wyjściowej. Kierowca, który ma już bogatą historię ubezpieczeniową może sobie pozwolić na samochód z większą pojemnością silnika a co się z tym wiąże także z większą mocą.
Inaczej wygląda sytuacja młodego kierowcy takiego poniżej 26 roku życia lub takiego który pomimo przekroczenia wspomnianego wieku posiada prawo jazdy od niedawna. Taki młody lub niedoświadczony kierowca nie może pochwalić się wysokim procentem zniżek, dlatego nie chcąc przepłacać za OC, wybór samochodu powinien być bardziej przemyślany. Na początek lepiej zainwestować w samochód o pojemności od 1.1 do 1.5 litra. Taki pojazd jest zdecydowanie tańszy w eksploatacji oraz łatwiej znaleźć dla niego tańsze ubezpieczenie. I co równie ważne samochodem o mniejszej mocy trudniej o rozwinięcie dużych prędkości, które w połączeniu z brakiem doświadczenia stanowią dodatkowe zagrożenie na drogach.

Po ubezpieczenie do Internetu

Szukając ubezpieczenia dla swojego samochodu warto skorzystać z porównywarki OC gdzie po wypełnieniu formularza z danymi samochodu oraz kierowcy uzyskamy zestawienie cen polis OC odpowiadających zaznaczonym kryteriom. Niezależnie od tego czy jesteśmy doświadczonymi kierowcami czy dopiero zaczynamy budować swoją historie ubezpieczeniową. Warto porównać ceny i zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC.