Jakie ubezpieczenie OC wybrać?

Podstawowe informacje o ubezpieczeniu OC. Porady, dotyczące wyboru ubezpieczenia OC. Praktyczne wiadomości.

Jeżeli jesteś właścicielem pojazdu mechanicznego to ten artykuł jest skierowany właśnie do ciebie. Każdy z posiadaczy samochodu boryka się z problemem, jakim jest ubezpieczenie OC. W związku z tym, że wg artykułu 23 ust. 1 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek wykupić ubezpieczenie OC, dotyczy to większej części społeczeństwa.

Czym właściwie jest OC?

OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ochrania ono przede wszystkim nas. Pewnie zastanawiamy się, dlaczego ustawodawca nakazał nam opłacanie składek? OC zaczyna mieć znaczenie w momencie, kiedy dojdzie do wypadku z udziałem naszego samochodu i zostanie wyrządzona szkoda innym pojazdom lub osobom. Z naszego ubezpieczenia zostanie wypłacone stosowne odszkodowanie. Tym ubezpieczeniem objęta jest osoba, która prowadząc samochód wyrządziła jakąś szkodę. Z opłacanego przez nią OC zostanie wypłacone odszkodowanie pokrzywdzonemu lub pokryte zostaną koszty naprawy samochodu. W przypadku śmierci poszkodowanego, odszkodowanie należy się rodzinie zmarłego. Pamiętajmy jednak, że firmy ubezpieczeniowe dokładnie badają każdy przypadek. Jeżeli okaże się, że spowodowaliśmy wypadek kierując pojazdem pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, poniesiemy konsekwencje naszego czynu. Na karę możemy także liczyć, gdy zbiegniemy z miejsca wypadku.

Najtańsze…

Nie ma co ukrywać, każdy z nas chce płacić jak najmniejszą składkę ubezpieczenia OC. Warto wiedzieć, że w przypadku OC cena powinna być najważniejszym kryterium decydującym o wyborze konkretnego ubezpieczenia. Dzięki temu, że obowiązek jego wykupienia dyktuje ustawa, to ona także określa warunki wypłaty odszkodowania, więc nie musimy się martwić. Pewnie stawiamy sobie pytania, od czego zależy wysokość składki? Czynników jest wiele. Największy wpływ mają zniżki i zwyżki.

Zniżki przysługują nam np. za bezszkodową jazdę, za długoletnie posiadanie prawa jazdy. Mniej zapłacimy także, jeżeli przekroczyliśmy 35 lat. Podobnie będzie, gdy nasz samochód jest nowy. Obok zniżek musimy zwrócić uwagę na zwyżki. Większą składkę ubezpieczenia OC zapłacimy, jeżeli nasz samochód ma ponad dziesięć lat, jesteśmy młodymi kierowcami bez kilkuletniego doświadczenia, mieszkamy w dużych miastach typu Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań czy Gdańsk. Nie bez znaczenia przy obliczaniu wysokości składki ubezpieczenia OC jest marka pojazdu oraz rodzaj i pojemność silnika. Mniej zapłacimy, opłacając cały rok z góry, bo przy rozłożeniu opłaty na raty możemy spodziewać się zwiększenia kwoty do zapłaty o około 10 %. Składka będzie mniejsza, jeżeli w jednej firmie ubezpieczeniowej będziemy kupować ubezpieczenie OC dla więcej niż jednego samochodu. Podobnie stanie się, jeżeli będziemy kontynuować ubezpieczenie w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym, warto więc nie zmieniać ubezpieczyciela za często.

Jak dobrze wybrać?

Żeby wybrać najkorzystniejszą ofertę, przede wszystkim musimy znaleźć czas, aby dokładnie i skrupulatnie przejrzeć propozycję kilku firm ubezpieczeniowych. Zapoznajmy się z katalogiem zniżek i zwyżek (różni się w firmach ubezpieczeniowych) i obliczyć, która opcja jest dla nas najatrakcyjniejsza pod względem cenowym. Nie zapominajmy przeczytać Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, gdyż zwykle jest to odrębny dokument, który po wykupieniu ubezpieczenia nas obowiązuje. Nie podejmujmy decyzji pod wpływem reklamy, tylko sami zadecydujmy. Warto wybrać ubezpieczyciela raz na dłużej. Nie będziemy tracić co roku czasu na porównanie oc, a z drugiej strony firma ubezpieczeniowa wynagradza lojalność swoim klientom np. obniżając wysokość składki.

Więcej informacji znajdzidesz na:  ubezpieczenie oc – Najtaniej u Agenta