Ubezpiecz swój samochód kupując ubezpieczenie AC

Właściciel samochodu staje przed wyborem kupna konkretnego ubezpieczenia komunikacyjnego. Które ubezpieczenie warto posiadać i dlaczego? W tym artykule przyjrzymy się ubezpieczeniu autocasco i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie – dlaczego warto zastanowić się nad kupnem tego ubezpieczenia.

Obawą każdego kierowcy jest nie tylko wypadek drogowy, w wyniku którego ulegnie zniszczeniu pojazd, ale przede wszystkim kradzież samochodu. Właściciele drogich, luksusowych i kredytowanych samochodów są w szczególności narażeni na ich kradzież. W tej sytuacji będąc właścicielem takiego pojazdu, warto pomyśleć o ubezpieczeniu AC, które uchroni nas przed kłopotami finansowymi w przypadku kradzieży. Jak wszyscy dobrze wiemy, odnalezienie skradzionego samochodu najczęściej po prostu graniczy z cudem.

Co możemy ubezpieczyć i jaki jest zakres ochrony?

Oferta ubezpieczenia AC skierowana jest przede wszystkim do właścicieli nowych, luksusowych samochodów, których kradzież wiąże się z ogromnymi stratami finansowymi. Ponadto posiadacze kredytowanych aut również powinni się zainteresować szczegółowo tą polisą. Ubezpieczenie AC nie należy do obowiązkowych, jak np. OC, zatem wyłącznie do nas należy decyzja o jego nabyciu.

Często ubezpieczenie AC jest kupowane w celu zabezpieczenia się przed skutkami finansowymi kradzieży pojazdu, natomiast zakres ochrony jest dużo szerszy. Ponadto, dostępne są rozmaite warianty tego ubezpieczenia. Możemy zatem zapłacić niższą składkę i zabezpieczyć się wyłącznie przed kradzieżą lub wybrać wariant poszerzony, który obejmie swoim zakresem również zniszczenia spowodowane, np. powodzią czy przywaleniem auta przez drzewo. Podstawowe ubezpieczenie dotyczy zarówno samochodu, jak i jego elementów wyposażenia. Natomiast zakres ochrony ubezpieczeniowej zawiera takie sytuacje, jak: 

–    kradzież pojazdu, części lub elementów wyposażenia,
–    akty wandalizmu czy działanie czynnika termicznego lub chemicznego z zewnątrz pojazdu,
–    zderzenie z innym pojazdem bądź osobami, zwierzętami lub przedmiotami, 
–    zniszczenia wskutek rozmaitych zdarzeń losowych (powódź, zatopienie, uderzenia pioruna,
pożar, grad, ulewny deszcz, huragan, osuwanie lub zapadanie się ziemi),

Ubezpieczenie AC  ma bardzo szeroki zakres ochrony, co pozwala nam skutecznie chronić nasze finanse, na wypadek jakichkolwiek zniszczeń bądź kradzieży naszego samochodu.

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej?

Najczęściej wysokość składki ubezpieczeniowej waha się w granicach 7- 15% wartości rynkowej samochodu. Możemy zapłacić ją jednorazowo lub w ratach. Niekiedy ubezpieczyciel proponuje swoim stałym klientom zniżki, dlatego warto być lojalnym klientem i kupować całe pakiety w jednym towarzystwie ( czyt.), np. ubezpieczenie OC, AC, mieszkaniowe i na życie. Wówczas możemy liczyć na znaczny rabat, który pozwoli nam zmniejszyć wydatki w budżecie domowym. 
Powszechnie wiadomo, że wysokość składki AC nie jest jednakowa dla wszystkich pojazdów, jej wysokość zależy bowiem od określonych czynników. Należą do nich, m.in.:

–    wartość rynkowa pojazdu,
–    przebieg,
–    rok produkcji,
–    marka i model pojazdu,
–    stan techniczny oraz różnego rodzaju wyposażenie dodatkowe.

Pamiętajmy, aby przed podpisaniem umowy przeczytać uważnie w szczególności OWU, a zwłaszcza te akapity dotyczące wyłączeń. Są to bowiem sytuacje, w których ubezpieczyciel jest wyłączony od odpowiedzialności i nie przysługuje nam żadne odszkodowanie. W przypadku kradzieży szczególnie istotne jest posiadanie przez nas określonych w umowie zabezpieczeń. Towarzystwa ubezpieczeniowe ściśle określają ich rodzaj i ilość, natomiast ich brak ich skutkuje niewypłaceniem odszkodowania. Ilość i rodzaj tych mechanizmów jest związana z wartością rynkową ubezpieczanego samochodu, dlatego im droższe auto, tym więcej nowoczesnych zabezpieczeń jest wymaganych przez ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie AC pojazdu posiada szeroki zakres ochrony, wybierając odpowiedni wariant, sami decydujemy, czego potrzebujemy. Możemy wykorzystać również stworzone do tego urzadzenia dostepne w necie, pomocna nam bedzie porównywarka ubezpieczeń, która pokaże różnice i podobieństwa oferowanych na rynku ubezpieczeń. Należy pamiętać, że ubezpieczyciel nakłada określone obowiązki na swojego klienta, związane z właściwym zabezpieczeniem samochodu w odpowiednie mechanizmy, ich brak może spowodować brak wypłaty odszkodowania.