Ubezpieczenia komunikacyjne – co wpływa na ich cenę?

Rośnie liczba posiadaczy samochodów, a ulice naszych miast są coraz bardziej zatłoczone. Nikogo nie dziwi więc fakt, że tak szybko i prężnie rozwija się branża ubezpieczeń komunikacyjnych. W Polsce działa wiele firm ubezpieczeniowych, a rynek nadal nie jest przesycony. Pewnie dlatego nie brak coraz to nowych inwestorów zagranicznych, którzy w naszym kraju otwierają swoje placówki. Na brak towarzystw nie powinniśmy narzekać, a ich duża liczba wspomaga na pewno konkurencję, która wpływa na ceny, a te dla nas – konsumentów, często są bardzo ważne. Cena polisy jest jednym z najczęściej analizowanych kryteriów przy wyborze ubezpieczyciela. Zanim zapytamy, ile kosztuje ubezpieczenie, to spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie, co wpływa na jego cenę. Przede wszystkim są to rozmaite zniżki i zwyżki, które naliczają nam towarzystwa ubezpieczeniowe.

Zwyżki

Kiedy zapłacimy więcej za ubezpieczenie komunikacyjne? Na pewno będzie to w sytuacji, kiedy właścicielem pojazdu jest młody, niedoświadczony kierowca, który nie ukończył 26 lat, a prawo jazdy posiada bardzo krótko. Więcej zapłacą także ci kierowcy, którzy zadeklarują częste wyjazdy za granicę. Dzieje się tak dlatego, że koszty naprawy samochodu poza krajem są zdecydowanie wyższe, więc jest to sposób na ich pokrycie. Wyższa składka dotyczy także kierowców, których pojazdy zarejestrowane są w dużych miastach. Po prostu, w większych miastach natężenie ruchu jest proporcjonalnie większe, w związku z tym również więcej jest możliwości kolizji.

Zniżki

Największe zniżki uzyskać można za tzw. bezszkodową jazdę. Za każdy rok, w którym kierowca nie spowoduje wypadku, może uzyskać zniżkę – maksymalnie do 60% rocznej składki. Mniej zapłacimy też, jeżeli posiadamy nowy samochód. Podobnie stanie się w momencie, gdy możemy pochwalić się długim stażem posiadania prawa jazdy. Mniej zapłacą także mieszkańcy niedużych miast oraz ci, którzy nie wyjeżdżają samochodem za granicę.

Jak zapłacić mniej?

Często zastanawiamy się co zrobić, żeby zapłacić mniej za ubezpieczenie komunikacyjne. Na pewno taniej będzie, gdy kupimy polisę w Internecie. Oszczędzamy wtedy, nie płacąc prowizji pośrednikom i agentom, którzy zawsze naliczają sobie procent. Tanie oc – to naprawdę jest możliwe.
Podobnie, gdy zapłacimy od razu za cały rok z góry. Ci klienci, którzy mają składkę polisy na ubezpieczenie komunikacyjne rozłożoną na raty, muszą liczyć się z tym, że zapłacą od 10 do 20 % więcej. Ubezpieczyciele także lepiej traktują tych klientów, którzy kontynuują polisę
w jednej firmie. Podobnie dzieje się z tymi, którzy w jednej firmie ubezpieczają kilka pojazdów. Oni też mogą liczyć na lepsze warunki. Dlatego, wybierając polisę, zróbmy to raz a dobrze, a nie zmieniajmy firmy co roku, gdyż możemy na tym realnie stracić.

Pamiętajmy jednak, że cena nie jest i nie powinna być najważniejszym kryterium przy wyborze ubezpieczenia. O ile jeszcze przy ubezpieczeniu OC, warto sugerować się ceną, bo rzeczywiście warunki wszędzie są podobne, gdyż najważniejsze sprawy regulowane są przez ustawę, o tyle przy ubezpieczeniu AC nie powinniśmy się ceną do końca sugerować. Bardzo często zdarza się, że z ceną wiąże się jakość usługi. Warto przed podpisaniem umowy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczeń. Często dopiero po wypadku dowiadujemy się, na jakich warunkach kupiliśmy polisę. I tak, może się okazać, że części naszego samochodu, które uległy zniszczeniu w wypadku, zostaną wymienione na zamienniki, a nie na oryginalne części. Dlatego, niech cena nie będzie decydującym kryterium, oszczędność może się to okazać jedynie pozorna. Aby uniknąć takich sytuacji warto zaufać pomocnym i sprawdzonym narzędziom,np.: niedrogą i dobrą polisę pomoże nam wybrać kalkulator oc ac. Cały proces może nam zająć kilkanaście minut. Wystarczy wypełnić formularz online, a kalkulator pokaże nam jakie tworzystwa oferują nam najkorzystniejsze ubezpieczenie. Tylko od nas zależy które wybierzemy.

Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?

Zastanawiasz się czy auto jest ubezpieczone? Nie jest to trudne bo sprawdzenie polisy oc po numerze można to zrobić w bardzo prosty sposób korzystając ze stron Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG),bądź za pomocą aplikacji mobilnej. Takie sprawdzenie ważności polisy jest darmowe.