tanie-ac

Ubezpieczenie AC – 5 rzeczy, które grożą marnym odszkodowaniem

Niespodziewanie pojawiło się wgniecenie w twoim samochodzie? Twoje auto stało się celem dla złodziei? A może jadąc, uderzyłeś w zwierzę, które nagle wbiegło na drogę? Nie musisz się tym aż tak przejmować, ponieważ w każdej z tych okoliczności możesz ubiegać się o odszkodowanie z polisy AC. Jakich błędów uniknąć, by cieszyć się z najlepszego ubezpieczenia AC – dowiesz się tego w tym artykule.

1. Udział własny

W przypadku polisy AC udział własny oznacza, że część szkody pokrywasz ze swojej kieszeni, jeśli chcesz płacić niższą składkę. Tanie AC może w praktyce znaczyć mniej więcej tyle, że w razie szkody będziesz musiał wnieść udział własny – warto więc dokładnie zapoznać się z umową, zanim ją podpiszesz.

Jeśli dojdzie do kolizji, udział własny może oznaczać bardzo pokaźną sumę, nawet jeśli ubezpieczyciel pokryje część kosztów. Jaka to będzie kwota – wszystko zależy od tego, na jaki procentowo udział własny się zdecydujesz. Jeśli udział własny jest wyrażony w procentach i wyniesie 20 procent, otrzymasz odszkodowanie w wysokości 80 procent.

Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku, gdy udział własny jest wyrażony w złotych. Jeżeli szkoda jest niewielka może się okazać, że w ogóle nie otrzymasz odszkodowania, albo tylko symboliczną sumę. Jeśli na przykład udział własny wynosi 400 złotych, a szkodę ubezpieczyciel wycenił na 450 złotych, wtedy otrzymasz tylko 50 złotych odszkodowania.

2. Franszyza integralna

Jeśli towarzystwu ubezpieczeniowemu nie opłaca się likwidować szkody, wówczas możemy mówić o franczyzie integralnej, w wyniku której nie otrzymasz odszkodowania. Dlaczego ubezpieczyciele tak podchodzą do sprawy – załóżmy, że naprawa będzie kosztować 300 złotych. Dla niektórych firm ubezpieczeniowych gra jest nie warta świeczki, ponieważ więcej zapłacą za likwidację szkody, niż faktycznie będzie kosztować naprawa w warsztacie.

Musisz więc dokładnie sprawdzić, jakie są warunki polisy, zanim przystaniesz na podpisanie umowy. Jest to tym ważniejsze, że towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają różną wysokość franczyzy integralnej. Może ona wynieść 200 złotych, a może też wynieść 700 złotych. Niekiedy w ogólnych warunkach polisy pojawia się zapis procentowy, na przykład pięć lub dziesięć procent wartości pojazdu.

3. Suma ubezpieczenia, która maleje po szkodzie

W przypadku, kiedy dojdzie do szkody w momencie, kiedy miałeś zawartą polisę z ubezpieczycielem, może się tak zdarzyć, że przy następnej kolizji firma ubezpieczeniowa obniży sumę ubezpieczenia o tę kwotę, którą ci wypłacił przy poprzedniej stłuczce. By uniknąć takiej sytuacji, możesz zdecydować się na AC z odnawialną sumą polisy. Musisz jednak liczyć się z tym, że taka opcja wiąże się najczęściej z wyższą składką.

4. Suma ubezpieczenia, która maleje z czasem

Musisz mieć tę świadomość, że z każdym kolejnym dniem twój samochód się starzeje i przez to traci na swojej wartości. Tak też podchodzą do tego towarzystwa ubezpieczeniowe, co przekłada się na obniżanie wysokości odszkodowania. Co zrobić w takiej sytuacji – możesz wykupić stałą sumę polisy.

5. Amortyzacja części

Wraz ze stratą na wartości, tracą również poszczególne części w samochodzie. Możesz więc liczyć na to, że ubezpieczyciel zwróci pełną wartość uszkodzonych elementów, jeśli auto masz od mniej niż roku. Natomiast w drugim roku użytkowania pojazdu ubezpieczyciel potrąca 15 procent z tytułu amortyzacji, a w kolejnym 25 procent i z każdym kolejnym rokiem coraz więcej.

Sprawdź też co to jest suma gwarancyjna oraz OC na raty.