Ubezpieczenie na życie cz.1

Ubezpieczenie na życie wielu ludziom kojarzy się tylko z możliwością zabezpieczenia najbliższych w razie śmierci osoby ubezpieczonej. Okazuje się jednak, że zakres tego ubezpieczenia jest o wiele większy. Już nie tylko najbliżsi, ale i sam ubezpieczony może odnieść korzyści z takiego ubezpieczenia. Spośród wielu, wymienimy trzy ważne powody, dla których warto ubezpieczyć swoje życie: wzięcie kredytu, zdrowie i zabezpieczenie przyszłości dziecku.

Ubezpieczenie życia i zdrowia jest w obecnych czasach chętnie kupowane w wielu krajach. Najprostszym powodem jest fakt, że tak naprawdę nikt nie wie, co przyniesie przyszłość, a ryzyko związane z zachorowaniem, czy wypadkiem jest jednak dosyć wysokie.  Ubezpieczenie na życie wraz z opcjami dodatkowymi, chroni przed różnego rodzaju nieszczęśliwymi sytuacjami. Artykuł opisuje kiedy i jak ubezpieczyć się na życie, a także czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia na życie. Przeanalizujmy zatem sytuacje, kiedy warto się ubezpieczyć. Zobaczmy również jakie firmy oferują nam ubezpieczenia na życie. Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe sprzedaje polisy życiowe – przykładem mogą być firmy wyspecjalizowane w ubezpieczeniach komunikacyjnych direct, na przykład Link4 lub Liberty Direct.

Pierwsza z nich to kredyt. Zobowiązanie kredytowe, zwłaszcza gdy wchodzi w grę kredyt hipoteczny, może trwać bardzo długo, nawet trzydzieści lat. Nikt nie może nikomu dać gwarancji na zachowanie pracy w tak długim okresie. Nie ma też gwarancji na doskonałe zdrowie, dające możliwość normalnego zarobkowania. Ilość wypadków drogowych z roku na rok rośnie, wciąż rośnie także liczba osób, które w wyniku wypadków drogowych utraciły zdrowie, w stopniu uniemożliwiającym dalsze wykonywanie pracy. Zaliczmy więc zdrowie do drugiej, ważnej w życiu sytuacji, kiedy ubezpieczenie na życie wraz z opcjami dodatkowymi, zwiększa szanse na lepsze życie. Trzecia sytuacja, to fakt posiadania dzieci. I nie chodzi tylko o zabezpieczenie ich przyszłości odłożoną kwotą na studia, czy kupienie im mieszkania. Chodzi o zapewnienie dziecku, w razie wypadku czy śmierci jednego z rodziców, środków do życia.
Rynek finansowy proponuje ubezpieczenia na życie, które oprócz tradycyjnego zabezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków mogą pełnić funkcje oszczędnościowe. Banki bardzo często wymagają takiego ubezpieczenia przy ubieganiu się o kredyt. Jak zatem wybrać dobre ubezpieczenie na życie?

W ostatnich latach rynek ubezpieczeń na życie korzystnie zmienił swoje oblicze. Oferta towarzystw ubezpieczeniowych jest tak obszerna, że obecnie każdy może znaleźć dla siebie ubezpieczenie zgodne z oczekiwaniami. Na rynku polskim początki ubezpieczeń na życie były bardzo trudne, lecz mimo to ubezpieczenia na życie i dożycie, oferowane przez szereg czołowych firm, cieszą się nadal dużą popularnością.

Każdy jest inny i każdy ma inne potrzeby

Rozwój rynku finansowego zaowocował zmianami w sposobie konstruowania ubezpieczeń na życie. Typowo ochronna funkcja takiego ubezpieczenia straciła na atrakcyjności na rzecz ubezpieczeń na życie, łączących w sobie wiele innych korzyści.  Sytuacja życiowa 25-letniego kawalera jest inna, niż żonatego 35-letniego mężczyzny z żoną i dwójką dzieci, spłacającego kredyt hipoteczny. W jeszcze innej sytuacji jest 45-latek, pragnący dodatkowo zaoszczędzić na emeryturę.

Dlatego zanim podejmie się decyzję o kupnie ubezpieczenia na życie, warto odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania:

Czy ubezpieczenie ma chronić najbliższych? Jeśli tak, to potrzebna jest wysoka suma odszkodowania na wypadek śmierci.
Czy polisa ma stanowić zabezpieczenie kredytu hipotecznego? Jeśli tak, trzeba ograniczyć poszukiwania do oferty, która za możliwie najniższą składkę zagwarantuje wyznaczoną przez bank sumę ubezpieczenia.
Czy może raczej chodzi o oszczędzanie na emeryturę? Wówczas rozwiązaniem będzie ubezpieczenie, które w ramach składki daje ochronę, a jednocześnie środki klienta są dobrze inwestowane, z myślą o dalszej przyszłości.
Ubezpieczenie na życie stwarza dodatkowo możliwość uniknięcia podatku od zysków kapitałowych, można dzięki niemu także pokryć koszty leczenia w prywatnych klinikach.