Ubezpieczenie od katastrof cz.2

Ubezpieczenie od katastrof należy prawdopodobnie do najlepszych lokat na przyszłość. Zmieniające się warunki klimatyczne dostarczają nam coraz to nowych niespodzianek, których udziałem jest nasz cały dobytek. W jednej chwili powódź czy wichura pozbawia nas całego majątku, na który pracowaliśmy latami. Co możemy zatem ubezpieczyć i na jakich warunkach?

Na początku musimy się zastanowić, co i od czego chcemy ubezpieczyć i na jaką kwotę. To nie jest ubezpieczenie komunikacyjne, które wybierze nam porównywarka ubezpieczeń. Firmy ubezpieczeniowe oferują nam cały wachlarz produktów: od najtańszych po całościowe pakiety, które zawierają gwarancję fachowej pomocy na różne nieprzewidziane okoliczności. Dlatego też musimy ściśle określić nasze potrzeby, aby zapłacić za to czego oczekujemy, a nie za wszystkie warianty. Oczywiście możliwe jest takie całościowe ubezpieczenie, trzeba się jednak liczyć z dużo wyższymi kosztami rocznymi. Nie warto również wybierać tego najtańszego, który nie obejmuje najczęściej nawiedzających nas żywiołów.

Nie tylko dom czy mieszkanie można ubezpieczyć, również uprawy rolne wchodzą w jego zakres. Niewielu rolników orientuje się, że uprawy rolne podlegają możliwości ubezpieczenia. Podstawowe ubezpieczenie chroni je od skutków gradobicia, powodzi, ognia, przymrozków wiosennych czy huraganu. Wszystko zależy od rodzaju uprawianych roślin. Zwierzęta gospodarskie również można ubezpieczyć na wypadek szkód spowodowanych działalnością żywiołów.

Koszt i warunki ubezpieczenia od katastrof

Ubezpieczenie mieszkania czy domu w podstawowym wariancie kosztuje około 100 zł rocznie. Składka ubezpieczenia zależna jest od wysokości ubezpieczanego majątku i sumy interesującego nas odszkodowania. Płacąc bardzo niską składkę musimy wziąć pod uwagę, że uzyskane odszkodowanie nie pozwoli nam w całości pokryć zaistniałych strat.
Kolejna kwestia dotyczy miejsca zamieszkania i zakresu ubezpieczenia. Niektóre rejony geograficzne są silniej narażone na rozmaitego rodzaju katastrofy, składka ubezpieczeniowa będzie tam zatem wyższa niż w pozostałych częściach. Zakres naszego ubezpieczenia może obejmować wszystkie żywioły, jednak jej koszt będzie dużo wyższy niż tego oczekujemy.
Na przykład: podstawowe ubezpieczenie domu jednorodzinnego na sumę 600 tys. zł to roczny koszt w wysokości 720 zł. Dzięki niemu możemy spać spokojnie i nie martwić się o zmiany klimatyczne. Ubezpieczenie od żywiołów obowiązuje przez rok. Później albo przedłużamy umowę, albo szukamy nowej firmy ubezpieczeniowej. Warto od czasu do czasu zapoznać się bliżej z nową ofertą na rynku. Okazać się może, że za tą samą kwotę otrzymamy dużo wyższe odszkodowanie.

Przed podpisaniem umowy zwróćmy również szczególną uwagę na zakres ochrony, czyli za co towarzystwo odpowiada, a za co nie. Wyszczególnione są bowiem sytuacje, w których ubezpieczyciel może nam nie wypłacić odszkodowania lub zwrócić tylko jego część. Towarzystwo nie odpowiada m.in. za: przemarzanie ścian i przenikanie wód gruntowych, zalanie mieszkania przez przeciekający dach, niedomknięte okna, pleśń, zagrzybienie.

Kolejny aspekt dotyczy długości terminu zgłaszania szkody. Często zbyt późne poinformowanie o zaistniałej szkodzie powoduje utratę prawa do odszkodowania. Warto zatem dokładnie dopytać o procedurę zgłaszania straty. Równie ważny jest sposób wypłaty odszkodowania. Może być ono wypłacane w różnych wariantach: w całości, w ratach oraz zaliczki na remont, który jest natychmiast potrzebny.

Ubezpieczenia od katastrof wydaje się być jednym z podstawowych, które powinniśmy mieć. W końcu najważniejsze jest przecież zdrowie, bliscy i gromadzony przez lata majątek. W obecnej dobie grozi nam nie tylko kradzież, ale i katastrofy klimatyczne, które coraz częściej nas nawiedzają.