Ubezpieczenie zwierząt domowych cz.1

Bez względu czy mamy kota dachowca, czy pięknego kota syberyjskiego z rodowodem, chcemy, aby był szczęśliwy. Każdy, kto miał kiedykolwiek zwierzę, wie jaka więź się zawiązuje między nim a właścicielem, który rozpieszcza go i dba o niego jak najlepiej potrafi. Warto zatem pomyśleć o ubezpieczeniu swojego pupila, wtedy będziemy pewni, że jest on otoczony właściwą opieką.

Każdy właściciel czworonoga może wykupić ubezpieczenie, bez względu na rodowód pupila. Nie ma bowiem znaczenia czy ubezpieczamy zwykłego kundelka czy całą hodowlę pudli. Hodowcy szczególnie są narażeni na straty finansowe związane z chorobą lub śmiercią zwierzęcia, dlatego dużo częściej się ubezpieczają.
Polisę tego rodzaju zawiera się najczęściej na rok. Podstawowym jej warunkiem jest posiadanie przez właściciela ubezpieczanego zwierzęcia zaświadczenia o dobrym stanie jego zdrowia, które wystawia lekarz weterynarii. Co tak naprawdę możemy ubezpieczyć? Jaki jest zakres tego ubezpieczenia?

Przedmiot ubezpieczenia

Ubezpieczenie skierowane jest przede wszystkim do osób fizycznych, właścicieli psów i kotów oraz podmiotów gospodarczych zajmujących się hodowlą zwierząt. Nie jest to ubezpieczenie agrocasco.  Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje najczęściej psy i koty w wieku od 6 miesięcy do 14 lat.
Najczęściej choroba lub poważny wypadek pupila uświadamia nam dopiero, jakie koszty wiążą się z jego powrotem do zdrowia. Wielu z nas zrobi wszystko, aby ukochane zwierzę wróciło jak najszybciej do normalnego życia. Dopiero później, gdy opadną emocje dostrzegamy znaczne braki  w naszym budżecie domowym. Każdy z nas chce bowiem, aby pies lub kot otrzymał jak najlepszą pomoc i nie szczędzimy ku temu żadnych środków. Warto jednak wykupić ubezpieczenie, które nie tylko zagwarantuje naszemu zwierzęciu najlepszą pomoc, ale i pozwoli odciążyć budżet domowy. 
Ubezpieczenie obejmuje koszty leczenia psów i kotów rasowych i nierasowych.  Do kosztów tych zaliczane są niezbędne z medycznego punktu widzenia zabiegi związane z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem. Ubezpieczenie obejmuje również  pobyt w klinice, rozmaitego rodzaju badania, leki oraz zabiegi ambulatoryjne i operacyjne.
Często w tragicznej sytuacji nie wiemy do kogo się zwrócić o pomoc dla naszego zwierzęcia. Szukamy więc w Internecie czynnej blisko kliniki, nie wiedząc czy otrzymamy tam właściwą pomoc. Czas ucieka, a my zastanawiamy się, gdzie i do kogo się udać. Tymczasem wykupując ubezpieczenie dla naszego pupila otrzymujemy jednocześnie pełną informację, gdzie i kto nam pomoże.

Zakres ubezpieczenia

Zakres ubezpieczenia pokrywa wszystkie koszty związane z leczeniem naszego czworonoga w przypadku nagłej choroby lub wypadku.
Za nagłą chorobę uważa się powstały w sposób nagły stan, który zagraża życiu lub zdrowiu zwierzęcia i wymaga natychmiastowej pomocy weterynaryjnej. Za wypadek uważa się zdarzenie  wywołane przyczyną zewnętrzną, w następstwie której  zwierzę doznało uszkodzenia ciała. Niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają w swojej ofercie takie sytuacje, jak:

  1. uśpienie z konieczności,
  2. koszty pochówku,
  3. odpowiedzialność cywilną za szkody spowodowane przez psa lub kota.

Agencja ubezpieczeniowa, z którą zawarliśmy umowę, dokonuje zwrotu kosztów na podstawie oryginalnych rachunków, dlatego pamiętajmy je zachować. Podpisując umowę decydujemy tak naprawdę, co ma obejmować ubezpieczenie naszego zwierzaka i na jaką sumę chcemy go ubezpieczyć.

Ubezpieczenie kota czy psa to nie tylko troska, ale i poczucie odpowiedzialności za naszego podopiecznego oraz wobec innych. Zwierzęta bowiem nie tylko chorują, co uwzględnia ubezpieczenie, ale i niszczą. A często zniszczenia spowodowane przez zwierzaka znacznie przekraczają kwotę jego ewentualnej choroby. W jednym i drugim wypadku otrzymamy zwrot kosztów z firmy ubezpieczeniowej, dlatego warto ubezpieczyć naszego pupila. Oszczędzimy sobie nerwów, czasu i przede wszystkim pieniędzy.