zmiana-ubezpieczyciela-oc

Zmiana ubezpieczyciela OC

Polacy mają tendencję do przywiązywania się do produktów i usług. Nie kwapią się do zmiany banku czy operatora telefonii komórkowej, nawet jeżeli usługa nie jest tak atrakcyjna, jakby sobie to wyobrażali. W końcu wszędzie jest dobrze tam, gdzie nas nie ma. Czasem jednak warto zdecydować się na zmianę. I to radykalną. Szczególnie, jeżeli chodzi o ubezpieczenie OC. Poniżej podajemy powody, dlaczego, kiedy i jak zmienić ubezpieczyciela, aby zyskać jak najwięcej i cieszyć się z płacenia niskich składek.

Ubezpieczyciele, tak jak inne branże, kusza klientów przede wszystkim bardzo atrakcyjną ofertą. Niestety, w większości przypadków, gdy klient da się złapać na „okazję”, później jest już tylko gorzej. Gdy kończy się umowa ubezpieczeniowa, warto poświęcić trochę czasu, aby porównać oferty różnych towarzystw. Przydatny będzie do tego kalkulator OC, który pomoże szybko policzyć, ile zapłacimy za ofertę w danym towarzystwie ubezpieczeniowym. Znajdziesz go na stronie: https://kalkulator.wowpolisa.pl/kalkulator/oc-ac/. Kiedy jednak warto zdecydować się na zmianę ubezpieczyciela?

Atrakcyjna oferta nowej firmy

Głównym powodem zmian ubezpieczyciela jest szansa na otrzymanie atrakcyjniejszych warunków. Co prawda zakres OC jest stały, ale można liczyć na atrakcyjną cenę ubezpieczenia lub gratisy. Większość towarzystw korzysta z promocji, która zapewnia 10-procentową zniżkę po każdym roku bezszkodowej jazdy. Oznacza to, że po 6 latach jazdy bez kolizji można liczyć na 60% upustu.

Szczególnie czujne powinny być osoby, które w trakcie roku miały kolizję. Towarzystwo, z którym współpracują może zdecydować się na podniesienie stawek. Tymczasem inna firma może zaproponować znacznie korzystniejsze warunki, nawet gdy doszło do kolizji. Warto więc mieć się na baczności w tym zakresie, aby nie przepłacić.

Ocena ryzyka ubezpieczeniowego nie zawsze taka sama

Jak już wspomnieliśmy, zakres ochrony OC w każdym towarzystwie jest taki sam. Różni się natomiast ocena ryzyka ubezpieczeniowego. Jest to szacowanie prawdopodobieństwa spowodowania szkody przez kierowcę. Taka ocena może być różna, w zależności od woli ubezpieczyciela i przyjętych przez niego standardów. To właśnie od tej oceny zależy, jaką stawkę będziesz płacił za ubezpieczenie OC. Jeżeli ubezpieczyciel będzie wyjątkowo rygorystyczny, stawka może być naprawdę wysoka.

Rezygnacja z OC – jak to zrobić poprawnie?

Jeżeli oferta ubezpieczenia OC w towarzystwie, z którym współpracowałeś do tej pory, nie jest dla Ciebie obecnie korzystna, możesz z niej zrezygnować po roku. Trzeba po prostu przygotować odpowiednie papiery dokumentujące rezygnację.

Istotne jest, aby w momencie składania rezygnacji, mieć już przegląd sytuacji na rynku. Warto najpierw poszukać atrakcyjnej oferty, a dopiero potem rezygnować z obecnego towarzystwa. Czasem może okazać się, ze skuszeni reklamami podejmiemy pochopną decyzję i wyjdziemy na zmianie gorzej. Do takiej sytuacji nie należy dopuścić. Jeżeli wszystko będzie właściwie przemyślane, decyzjo o zmianie ubezpieczyciela nie będzie się żałowało.

Przeczytaj także:

Smart Casco – co to jest?
OC krótkoterminowe – kiedy można je wykupić?
Zwyżki OC – jak temu zaradzić?